Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne iş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği, birçok üniversitede yaygın bir şekilde bulunan bölümlerden biridir. Devlet üniversitelerinin büyük çoğunluğunda yer alan bölüm, vakıf üniversitelerinde ise burslu ve ücretli olmak üzere bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliğini birleştirmekle beraber dijital teknoloji, bilgisayar sistemleri ve bilgisayar ağları alanında gelişme sağlanmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede, bilgisayar mühendisleri daha verimli efektif programlama alanları ve uygulamalar oluşturmak için hardware/software dizaynı ve bilgisayar programlama alanında sahip oldukları kapsamlı bilgilerini kullanmaktadırlar. Bilgisayar mühendisleri; en son yeniliklere sorunsuzca uyum sağlayabilmesi için yeni bilgisayar donanımları geliştirir, uygulama ile uygulama yazılımları tasarımı yapar ve network kapasiteleri ile iletişim araçlarının yükseltilmesini yaparlar.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları:

Bilgisayar mühendisleri hem bilgisayar donanım araçlarının hem de yazılım programlama araçlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadırlar. Bazı bilgisayar mühendisleri robotik, bilgisayar mimarisi ve tasarımı, yapay zeka, mobil uygulamalar ve işletim sistemleri gibi farklı alanlarda uzmanlaşarak farklı yönelimler kazanabilirler.

Yapay Zeka

Düşünme, öğrenme ve akıl yürütme gibi insana özgü bu yetenekleri simüle eden bilgisayar sistemleri tasarlamak.

Bilgisayar Mimarisi

Yeni ve daha iyi, daha hızlı bilgisayar sistemleri tasarlamak.

Bilgisayar Tasarımı

Bilgisayarı oluşturan işlemci gibi mikro bileşenlerin tasarımı ve argesi yapmak.

İşletim Sistemleri ve Ağlar

Yazılım ve ağ sistemlerini tasarlamak ve geliştirmek.

Robot

Farklı endüstrilerde kullanılan robotik sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesi yapmak.

Yazılım Uygulamaları

Bilgisayar mühendisliği alanı dışındaki problemleri araştırmak ve çözmek için bilgisayar yazılımı tasarlamak ve geliştirmek.

Bilgisayar Mühendisliği Ne İş Yapar?

Dijitalleşmenin son derece yaygınlaştığı ve geliştiği bu dönemde bilgisayar mühendisi olunduğunu dikkate alırsak bir bilgisayar mühendisi verimli bir okul hayatı ve kendini geliştirdiği takdirde çalışabileceği alanlar çok fazladır. Genelde yazılım alanında görülmelerinin tersine bilişimin olduğu her iş alanında görev alabilirler. Başlıca:

  • Yazılım Geliştirici
  • Veritabanı Yöneticisi
  • Donanım Mühendisi
  • Sistem Analisti
  • Web Geliştiricisi/Programcısı
  • Bilgi Teknolojileri
  • Ağ Yöneticisi
  • Bilgi İşlem Mühendisi
  • İş Analisti
  • Test Mühendisi

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Maaş, herkesin meslek seçiminde şüphesiz hatırı sayılır şekilde rol almaktadır. Bu nedenle biz de sizlere bilgisayar mühendislerinin maaş aralığından söz etmek istedik. Tabii bu konuda kesin bir cevap vermek çok zor çünkü bilgisayar mühendisleri çok farklı sektörlerde işler yapabiliyor. Yeni mezun bir bilgisayar mühendisi ortalama 3000-3500 TL maaş aralığında işe başlamaktadır. Orta düzey bir tecrübeye sahip mühendisler ise ortalama 5000-6000TL arasında olup tecrübeye göre 15.000 TL’ye kadar çıktığı görülmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği dersleri sayısal ağırlıklıdır. Bilgisayar mühendisliği öğrencileri calculus, fizik gibi temel mühendislik dersleri ile öğrenimine başlamaktadır. Daha sonrasında; bilgisayar mühendisliğine giriş, programlama, ayrık matematik, veri yapıları, algoritmalar, işletim sistemi, yazılım mühendisliği, veri tabanı gibi birçok bölüm ile ilişkili dersler bulunmaktadır. Derslerden de anlaşıldığı gibi, bilgisayar mühendisleri yalnızca kodlama alanında uzmanlaşmıyor, bilişimin her alanıyla ilgili ders alıyorlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir