Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir Ne İş Yapar

Elektrik ve Elektronik kelimeleri bir araya gelince ilk başta bizler için belirli bir anlam ifade etmeseler bile hayatımızda büyük önem taşıyan 2 kelimedir elektrik ve elektronik. Günümüzde neredeyse her alanda karşımıza çıkan elektrik, neredeyse biz insanlar için su veyahut yemek kadar değerli hale gelmiş durumda. Aynı durum elektronik içinde geçerli, tek başına pek bir anlam ifade etmeyen elektronik kelimesi konu başlıklarına ayrıldığı zaman en az elektrik kadar önemli bir başlık olduğunu kolaylıkla anlarız.

Peki bu iki önemli elektrik ve elektronik kelimesini hayatımıza bir bütün olarak sokan mühendislik dalı olan elektrik elektronik mühendisleri ne iş yapar ? görevleri nelerdir ?

Elektrik Elektronik Mühendisleri basit tabirle günlük hayatımızda karşımıza çıkan elektrikli her şeyin denetimini sağlar dersek yanılmış sayılmayız. Bu konuyu daha anlaşılır hale getirmek için birkaç örnek verelim. Örneğin televizyonları ele alalım; aslına bakarsak günlük hayatımızda bu kadar büyük bir önem tutan teknolojik aletin  hayatımıza son 35 yıl içerisinde girmiş olması oldukça şaşırtıcı bir durumdur sanki 100lerce yıldır hayatımızdaymış gibi hissetmemizin en temel sebebi hayatımıza anında monte edilebilir olması denilebilir. Bu durumu da elektrik elektronik mühendislerine borçluyuz diyebiliriz. Televizyonlar hayatımıza ilk girdiği yıllarda antenler yardımı ile bizlere yayını sunuyorlardı. Bu antenler elektrik elektronik mühendislerinin üzerinde çalışmalar yaptığı alanların başında gelmektedirler. Örneklerimize televizyon üzerinden devam edelim örneğin televizyonların en basit parçası olarak düşünebileceğimiz uzaktan kumandası da elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanlarından birisidir. Televizyonların çalışması için gerekli olan gücü elektrik şebekelerinden çekmesi ve bunu yüksek akım gibi sıkıntılı durumlardan korunmasını sağlamak gibi durumlarda da elektrik elektronik mühendislerinin büyük bir payı vardır.

Verdiğimiz örneklerden de anlaşılabileceği gibi şuan hayatımızda olan bir çok elektrikli ürünün hazırlanması hayatımıza girmesi ve uzun yıllar çalışabilmesi gibi durumlar üzerinde çalışan elektrik elektronik mühendisleri bizlere hayatı kolaylaştırıyor diyebiliriz. Bu durumu bir başka yoldan anlatacak olursak elektrik elektronik mühendisleri; elektrik ile insan arasındaki köprüdür.

Elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanlarını kısaca başlıklar halinde yazacak olursak

  • Günümüzde hızla gelişen ve ilerleyen elektrikli araçların batarya ve genel elektrik aksamı üzerinde çalışmalar yapmak
  • Silah sanayi de kullanılan radyo, anten, radar, solar sistemler gibi önemli konumlarda çalışmak ve geliştirmek
  • Binalarda bulunan oldukça karışık sistemlerin; havalandırma, elektrik panoları, akıllı ev sistemleri, asansör sistemleri, acil durum elemanları arası iletişim gibi elementlerin geliştirilmesi, bir birine entegre edilmesi ve her birinin ayrı ayrı düzenlenmesi gibi durumlarda çalışmak
  • Her çeşit elektrikli aletin bataryasının geliştirilmesi, stabil hale getirilmesi, sağlıklı çalışması gibi durumlar üzerinde çalışma yapmak
  • Güvenlik elemanların elektriksel aksamlarını düzenlemek ve geliştirmek
  • Uzay sanayinde kullanılacak yeni ürünler geliştirmek. Eski ürünleri geliştirmek ve  daha kullanılabilir hale getirmek
  • Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında araştırma yapmak. Var  olan ürünleri geliştirmek. Yeni ürünler icat ederek dünyamızı daha uzun süreler yaşanılabilir bir gezegen haline getirebilmek gibi durumlar üzerinde çalışırlar.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Genel olarak ilk işe başlayan elektrik elektronik mühendisleri 2500 ile 3000 tl civarında işe başlarlar ve kendilerini geliştirdikçe 20,000 – 30,000 tl gibi rakamlara ulaşabilirler.

Dünya genelinde oldukça önemli meslekler içerisinde yer alan elektrik elektronik mühendisleri ülkemizde bulunan mühendislik eğitimi veren üniversitelerden 4 yıllık bir eğitimin ardından ulaşılabilecek bir meslektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir