İnşaat Mühendisliği Nedir

İnsanoğlunun doğuşu ile başladığını varsaydığımız bir mühendislik dalıdır. İnsanların göçebe olarak yaşamayı terk edip yerleşik yaşamaya geçtiği dönemlerde evler ve barınaklar yaparak başladığı söylenebilir. Önceki dönemlerde taş ustaları, zanaatkarlar ve marangozlar tarafınca inşa edilen yapılar gelişerek inşaat mühendisliği alanını ortaya çıkarmıştır. Mühendisliğin temellerinden biri olarak bilinen inşaat mühendisliği, askeri mühendislikten sonra en eski mühendislik bölümlerinden biridir. İnşaat mühendisliği nedir, kısa bir şekilde anlatacak olursak yapıların plan, proje, yapımı ile meşgul olan temel mühendislik bilimidir.

Mühendislik dalları arasında önemli bir yeri olan inşaat mühendisliği, ülkemizde de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. İnşaat, köprü, apartman, baraj, fabrika binalarını yapmak için inşaat mühendisine ihtiyaç duyulmaktadır. İnşaat mühendisliği bölümüne girmeniz için sayısal yeteneğinizin iyi derecede olması gerekmektedir. İnşaat mühendisliği bölümüne girmek için Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan ve iki oturumdan oluşan sınavlara girmek gerekmektedir. Bu iki oturumdan oluşan sınavlar şu şekildedir; birinci oturum olarak Temel Yeterlilik Sınavına girip lisans barajını geçmeniz gerekiyor çünkü ikinci oturum sınavına girme hakkını bu şekilde kazanıyorsunuz.

Eğer birinci oturum sınavının lisans barajını geçmişseniz sıra ikinci oturum sınavı olan Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavına girip inşaat mühendisliğine yetecek puanı toplamanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan puanı aldıktan sonra tercih döneminde tercihlerinizi yaparak puanınızın yeteceği üniversiteye yerleşebilirsiniz.

İnşaat Mühendisinin İşi Nedir?

İnşaatı yıkan ya da yapan inşaat mühendisi, inşaatta kullanılacak malzemelerim türlerine karar verir ve o malzemelerin maliyet hesabını yapar. Aynı zamanda inşaatta çalışan işçilerin güvenliğini de sağlamaktadır. Bazı inşaat mühendisleri ise büroda çalışarak proje çizmektedir. Bazı inşaat mühendisleri de şantiyede bulunarak inşaatın yapımında görev almaktadır. Bayanlar için genellikle zor bir meslek olan inşaat mühendisliği, bayanların şantiye içerisinde değil de büro içinde proje çizip, maliyet hesaplaması durumunda bayanlara uygun bir meslek haline gelmektedir. Ama yine de bayanlar şantiyede çalışmayı tercih etmektedir.

İnşaat mühendislerinin çalışabildiği alanlar arasında şunlar bulunmaktadır: Devlet Su İşleri, Ulaştırma Bakanlığı, Orman Müdürlüğü. Tarım ve Köy İşleri Müdürlüğü gibi devlet kurumlarında iş bulabilecekleri gibi özel sektörde, özel bürolarda ya da müteahhitlik yaparak serbest çalışmayı da tercih edebilirler. Bazı inşaat mühendisleri diplomalarını inşaat şirketlerine verip o şekilde de para kazanmaktadır. İnşaat Mühendisleri en fazla beş şirkete diplomalarını verebilmektedirler.

İnşaat mühendisliğinde en iyi beş üniversite şu şekildedir:

  1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  2. Yıldız Teknik Üniversitesi
  3. İstanbul Teknik Üniversitesi
  4. Marmara Üniversitesi
  5. Gazi Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği oldukça çok geniş bir alanı kapsamasından dolayı çeşitli dallarda alt mühendislikleri bulunmaktadır. İnşaat mühendisliği okuyanlar bu alt dallardan herhangi birinde uzmanlaşmak zorundadırlar. Bu dallardan bazıları şu şekildedir; Çevre mühendisliği, Kentsel mühendislik, Yapı ve su mühendisliği, Trafik Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Yapı ve Kıyı Mühendisliği vb.

İnşaat mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce olarak ders veren üniversitelerde 4 üzerine +1 yıl İngilizce hazırlık okunarak eğitim süresi 5 yıla çıkmaktadır. İnşaat Mühendisliğinde eğitim devam ederken staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İnşaat mühendisliği dersleri genellikle şu şekildedir;

İnşaat Mühendisliği Dersleri

  1. Senesinde; İnşaat Mühendisliğine giriş, Kimya, Jeoloji, Matematik, Fizik, Bilgisayar programlama ve Teknik Resimdir.
  2. Senesinde; Mühendislik Mekaniği ve Ekonomisi,Mühendislik Matematiği, Topografya, Yapı Malzemeleri, Mukavemet, İleri Matematik ve Malzeme Bilimidir.
  3. Senesinde; Zemin Mekaniği, İstatistiksel Yöntemler, Ulaştırma Mühendisliği, Trafik Mühendisliğine Giriş, Mühendis Bilgilendirme Yöntemleri, Yapı ve Akışkanlar Mekaniğine Giriş, Yapı Statiği ve Hidromekaniktir.
  4. Senesinde; Betonarme ve Yapım Mühendisliği İşletmesi, Su Kaynakları ve Temel Mühendislik, Çelik Yapılar ve Yapı Tasarımdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir